WYKŁADOWCY

meyerMichael Meyer Ecological Tourism in Europe Niemcy, www.oete.de

Michael Meyer rozpoczął pracę jeszcze w latach 90-tych jako konsultant w zakresie zarządzania obiektów turystycznych. Przez 15 lat zajmował się oceną jakości oraz szkoleniem personelu w sektorze turystycznym. W 1993 roku rozpoczął pracę związaną ze zrównoważonym rozwojem turystyki wokół obszarów chronionych w Europie Środkowej i Wschodniej. Równolegle był wolontariuszem w projektach opartych na ochronie przyrody w Polsce i na Słowacji. Od 1999 roku pracuje nad modelowymi projektami turystyki zrównoważonej w Instytucie Ekologicznej Turystyki (OTE) w Bonn / Niemcy. W latach 2006 ? 2014 pracował również dla Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) jako konsultant i doradca w sprawie zrównoważonego planowania turystyki i rozwoju produktu turystycznego opartego na zasobach bioróżnorodności. Jest członkiem listy ekspertów Konwencji o Różnorodności biologicznej (CBD) i współautorem międzynarodowych wytycznych w sprawie Różnorodności Biologicznej i Rozwoju Turystyki CBD i Strategii Zrównoważonego Rozwoju Turystyki Karpat. Specjalizuje się w coachingu procesów planowania turystyki, budowania potencjału społeczności lokalnych i przedsiębiorców oraz zrównoważonego rozwoju produktu turystycznego.

 

anna-pollock-Anna Pollock Conscious Travel Anglia, www.conscious.travel

Anna ma ponad 40-letnie doświadczenie w pracy jako konsultant, autorka strategii rozwoju, wykładowca na konferencjach i uczelniach w kilkunastu krajach świata. Ma podwójne obywatelstwo kanadyjskie i brytyjskie, pracowała w każdym kraju ponad 15 lat i jest obecnie cenionym ekspertem międzynarodowym. Koncentruje się na głębokich zmianach wpływających na rozwój turystyki i społeczności zależnych od turystyki. Najnowszy pomysł Anny to Consciuous Travel (Świadoma podróż) to całkiem nowe podejście do tzw. turystyki społecznej; to także szeroki program kształcenia dla ?gospodarzy miejsc turystycznych? mający na celu przekształcenie turystyki ukierunkowanej tylko na wzrost obrotów na turystykę świadoma, zrównoważoną, pozwalającą na rozwój każdej z zaangażowanych stron. Wierząc, że turystyka nie może rosnąć w nieskończoność na naszej planecie Ziemi, bez zniszczenia jej piękna i odmienności kulturowej miejsc i ludzi, Anna uważa, że musimy znaleźć inny, lepszy sposób rozwoju turystyki.

marymulveyMary Mulvey Ecotourism Ireland, Irlandia www.ecotourismireland.ie

trener i dyrektor generalny, pochodzi z Dunboyne, w hrabstwie Meath w Irlandii. Jest absolwentką St. Patrick?s College Maynooth. Ma także dyplom z zarządzania dziedzictwem narodowym oraz ukończone studia podyplomowe z ekoturystyki w Sligo Institute of Technology. Mary ma ponad 15-letnie doświadczenie w zakresie zarządzania projektami związanymi z dziedzictwem narodowym oraz ekoturystytką. Opracowała kilka programów edukacyjnych, przez 10 lat była dyrektorem Festiwalu Kultury Cashel. Pracowała w English Tourist Board, Bord Failte, Heritage Towns w Irlandii i Irish Peatland Conservation Council. Pełniła również rolę dyrektora zarządzającego w Irish Museum of Modern Art / Royal Hospital Kilmainhaim. Mary jest pasjonatką ekoturystyki w Irlandii oraz wielką jej propagatorką na świecie, współpracuje z wieloma podmiotami turystycznymi, z władzami lokalnymi i państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi. Była odpowiedzialna za rozwój systemu certyfikacji produktów ekoturystycznych w Irlandii ? wdrażała pilotażowy program certyfikacji ekoturystycznej w Burren. System irlandzki jest obecnie uznany przez GSTC ? Global Sustainable Tourism Council od stycznia 2012 r.

JeppeJeppe Klockareson Fair Travel, Szwecja www.fair-travel.se

w 2014 roku ponad 1,2 mld ludzi przekroczyło granice swoich krajów zamieszkania. Ta ogromna liczba podróżujących ludzi czyni przemysł turystyczny największym biznesem na świecie. Turystyka to 9,5% światowego PKB i jedno na 11 miejsc pracy na świecie. Podróżujemy z chęci zwiedzania i odkrywania obcych kultur lub z potrzeby obcowania z piękną nietkniętą i dzika przyrodą. Jednak wraz ze zwiększającą się liczbą turystów i rosnącymi przychodami zwiększają się także negatywne skutki tak dużego ruchu turystycznego. Pojawia się zatem pytanie czy globalny przemysł turystyczny rozwija się w sposób zrównoważony tak, by zachować dla przyszłych pokoleń wszystkie miejsca, które odwiedzamy, wszystkie społeczności, z którymi mamy kontakt jako turyści? Jeppe Klockareson zajmuje się tą tematyką od ponad dziesięciu lat. Ma doświadczenie w pracy jako dyrektor generalny w Basecamp Explorer Szwecji i jako Product Manager w STA Travel Nordic. Od 2010 roku pracuje w Fair Travel ? firmie konsultingowej, która prowadzi szkolenia, wykłady, warsztaty dla klientów na całym świecie z zakresu wsparcia sprzedaży, marketingu, prowadzenia biznesu z zakresu turystyki zrównoważonej. Jeppe jest również członkiem zarządu Szwedzkiego Towarzystwa Ekoturystycznego. Jeppe jest przekonany, że turystyka odpowiedzialna to kierunek rozwoju przemysłu turystycznego, który może pozytywnie przyczynić się do bardziej zrównoważonego świata, ale także zapewni niezapomniane wakacje. „

Profile Pic Chris MilnesChris Milnes Hellenic Ecotourism Society, Grecja

Chris jest z wykształcenia prawnikiem, ale w sercu zdeklarowanym pasjonatem ekoturystyki. Po kilku latach pracy w Parlamencie Europejskim poświęcił się swojej pasji ? ekoturystyce. Doświadczenie nabywał pracując w takich miejscach jak Kostaryka, Wyspy Dziewicze i Kenia. Obecnie pracuje głownie w Europie, a przede wszystkim w Grecji. Jest administratorem platformy internetowej Europejskiej Sieci Ekoturystycznej i członkiem – założycielem niedawno powstałego Greckiego Towarzystwa Ekoturystycznego. Ponadto pracuje jako ekspert i konsultant ds. zrównoważonego rozwoju. Jest managerem projektu w Euracademy Association, który specjalizuje się w promowaniu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w całej Europie.

 

 

Aivar Ruukel Estonian Ecotourism Association

zdjęcie A. Ruukelecotourism-estonia.com/en

Aivar Ruukel współpracuje z małą, lokalną firmą turystyczną w Parku Narodowym Sooma www.soomaa.com, gdzie od 1995 roku prowadzi spływy kajakowe oraz wędrówki po parkowych torfowiskach. Aivar jest zapalonym grzybiarzem, lubi zbieranie jagód i własnoręcznie zbierane ?dzikie? jedzenie. Buduje także tradycyjne ?dłubane? kajaki (haabjas w języku estońskim). Aivar jest jednym z członków założycieli Estońskiego Stowarzyszenia Ekoturystycznego ESTECAS i jednym z inicjatorów powstania systemu estońskiej certyfikacji ekoturystycznej „EHE”, który został opracowany już w 2000 roku. Aivar jest z zamiłowania ekoturystą, a zawodowo wykładowcą. Uczy turystyki przyrodniczej na wydziale Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Aivar obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na temat: „Media społecznościowe na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki”.

 

Karolina Likhtarovich Fundusz Partnerstwa, , Stowarzyszenie ?Greenways Polska? www.ffp.org.pl

DSC_0778 Z wykształcenia socjolog, absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim (rozwój lokalny) oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (turystyka i agroturystyka). Animatorka działań lokalnych, autorka strategii rozwoju turystyki opartej na lokalnym dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym, wykładowca polskich i zagranicznych uczelni (strategie rozwoju turystyki zrównoważonej w regionie).

Aktywny trener questingu (warsztaty w Polsce i za granicą, w tym dla seniorów z krajów Unii Europejskiej), działaczka organizacji pozarządowych, uczestniczka projektów z zakresu turystyki dziedzictwa, ekoturystyki, turystyki wiejskiej oraz edukacji ekologicznej. Interesuje się także zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich. Wielka miłośniczka Podlasia oraz propagatorka odkrywania lokalnego dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

zdjęcie R. Kurczewskidr Rafał Kurczewski

absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy);
praca – Wyższa Szkoła Techniczno-Humanistyczna ?Kadry dla Europy? w Poznaniu;
herpetolog ? autor publikacji i uczestnik projektów aktywnej ochrony gadów m. in. współautor faunistycznej części projektu Planu Ochrony Wielkopolskiego Parku Narodowego z 2013 r. dotyczącego gadów oraz projektów: Aktywna Ochrona Żółwia Błotnego na Terenie Polski, Ochrona Populacji Żółwia Błotnego, Kumaka Nizinnego i Traszki Grzebieniastej w Obszarach Natura 2000 W Zachodniej Polsce, międzynarodowego projektu LIFE Ochrona Żółwia Błotnego i Płazów na Nizinach Północnej Europy.
Nauczyciel akademicki, wieloletni wykładowca w uczelniach o kierunku turystyka i rekreacja.
Uczestnik wielu projektów i publikacji dotyczących turystyki, w tym zwłaszcza ekoturystyki, turystyki przyrodniczej, edukacji ekologicznej. Autor publikacji dotyczących ekoturystyki na portalu www.sozosfera.pl .

Odznaczony ministerialną odznaką ?Za zasługi dla turystyki?.„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Projekt opracowany przez Społeczny Instytut Ekologiczny
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi